| Zamówienia publiczne do 30 000 Euro |
| Zamówienia publiczne poniżej 130 tys. PLN |
| Strategia Rozwoju Gminy Mirzec na lata 2021-2030+ |
|
Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich
-Informacja ogólna-
Program Integracji Społecznej jest jednym z komponentów Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW) realizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Na jego realizację przeznaczono 47,21 mln euro, w tym 40 mln euro na usługi społeczne w ramach Programu Integracji Społecznej. Program jest realizowany na podstawie umowy pożyczki z Bankiem Światowym.
Do Programu zakwalifikowano 500 polskich gmin, w tym 42 z województwa świętokrzyskiego. Gminy te zostały wybrane na podstawie wskaźników uwzględniających ich położenie geograficzne, sytuację demograficzną oraz społeczno-gospodarczą.
Główne cele działań podjętych w ramach Programu Integracji Społecznej, to:
1. Budowa potencjału gmin wiejskich w zakresie strategicznego planowania i realizowania polityki społecznej na poziomie lokalnym.
Niezwykle istotny na poziomie formułowania gminnej strategii rozwiązywania problemów społecznych lub aktualizowania już istniejącej jest fakt, iż lokalne strategie powinny powstawać w wyniku dyskusji środowisk lokalnych, z uwzględnieniem liderów lokalnych społeczności (m.in.: instytucje samorządowe, kościelne, szkoły, ośrodki zdrowia, organizacje pozarządowe) oraz pozostałych mieszkańców gminy. Program Integracji Społecznej, w zależności od potrzeb, będzie pomagać gminom w tworzeniu lub uaktualnianiu istniejącego dokumentu.
2. Lepsze zaspokojenie potrzeb mieszkańców poprzez budowanie sieci usługodawców.
Program ma stanowić istotne wsparcie dla gmin we wdrażaniu strategii rozwiązywania problemów społecznych poprzez finansowanie projektów z nich wynikających. Każda gmina przygotuje własny plan usług uwzględniający jej specyficzną sytuację. Finansowaniu z Programu Integracji Społecznej podlegają następujące usługi:
Grupa I - Usługi dla osób starszych, np.:
- usługi opiekuńcze o różnym zakresie i charakterze – zależnie od indywidualnych potrzeb – zaczynając od pomocy sąsiedzkiej, a kończąc na usługach profesjonalnie przygotowanych opiekunek;
- środowiskowe formy opieki nad osobami starszymi;
- rozwój usług wspomagających (np.: transport, gastronomia, kształcenie ustawiczne, wypożyczalnie sprzętu ułatwiającego samodzielne funkcjonowanie czy pielęgnację);
- pomoc w okresowym wyręczaniu rodziny w sprawowaniu opieki nad osobą starszą;
- działania wspierające w wykonywaniu drobnych prac remontowych;
- mieszkania chronione;
- wspieranie różnych form samopomocy;
- rozwój lokalnych instytucjonalnych form opieki, itp.
Grupa II - Usługi dla dzieci i młodzieży, np.:
- rozwój sieci placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego, świetlic środowiskowych, ognisk wychowawczych, kół zainteresowań z szeroką ofertą dającą możliwość rozwoju zainteresowań, promującą pożądane zachowania, kształtującą właściwe postawy;
- tworzenie specjalistycznych placówek opiekuńczo-wychowawczych wsparcia dziennego dla dzieci o szczególnych potrzebach;
- tworzenie Klubów młodzieżowych z ofertą adekwatną do potrzeb nastolatków;
- doradztwo i interwencja kryzysowa;
- organizacja wolontariatu młodzieży;
- wspieranie zastępczych form opieki rodzinnej dla dzieci z rodzin dysfunkcjonalnych, itp.
Grupa III - Usługi dla rodzin, np.:
- doradztwo prawne, społeczne, edukacyjne i psychologiczne,
- opieka instytucjonalna dla dzieci w wieku szkolnym i młodszych,
- opieka dzienna w niepełnym wymiarze czasowym, mini przedszkola i żłobki,
- rozwiązywanie problemów rodzinnych oraz związanych z nadużywaniem alkoholu i uzależnieniem od narkotyków,
- dodatkowe usługi dla osób niepełnosprawnych (fizycznie i intelektualnie), włączając w to opiekę dzienną, opiekę w domu i usługi instytucjonalne (np. rehabilitacja). Usługi, nie mogą powielać już istniejących usług publicznych świadczonych przez instytucje publiczne (w tym NFZ), chyba że są niewystarczające dla wybranych grup,
- asystent osoby niepełnosprawnej,
- transport umożliwiający udział w życiu społecznym i publicznym, itp.
Grupa V - Wsparcie szkoleniowe i usługi eksperckie: są to usługi dla kadry gmin i partnerów społecznych, które mają wspomóc w podniesieniu jakości usług (lub ich zaplanowaniu) świadczonych na rzecz osób starszych, dzieci i młodzieży oraz rodzin
Usługi te (lub inne lokalnie zdefiniowane) mogą być realizowane przez lokalne instytucje i organizacje takie jak: szkoły, ośrodki zdrowia, biblioteki, stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń, parafie, rady sołeckie, etc.
3. Budowa potencjału instytucjonalnego i społecznego gmin pozwalającego na jak najlepsze wykorzystanie innych programów w obszarze integracji społecznej.
Gminy otrzymają wsparcie w procesie aktywizowania lokalnej społeczności. Uzyskają pomoc w identyfikacji lokalnych liderów, motywowaniu ich do działania oraz w zachęcaniu mieszkańców do aktywnego włączania się w proces rozwiązywania istniejących problemów społecznych.
Realizacja projektów finansowanych w ramach Programu Integracji Społecznej powinna także stanowić istotny impuls do wzmocnienia i tworzenia lokalnych organizacji pozarządowych aktywnie włączających się w proces integracji społecznej na terenie gmin. Stąd też powyższe usługi będą mogły być świadczone zarówno przez lokalne organizacje pozarządowe (NGOs), jak też publicznych i prywatnych usługodawców.
We wszystkich województwach objętych Programem rozpoczynają działania Konsultanci Regionalni – przedstawiciele Programu w regionie, którzy pracując w ścisłej współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej będą odpowiadać za koordynację Programu Integracji Społecznej na poziomie regionalnym.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej Urzędów Marszałkowskich, które są odpowiedzialne za nadzór nad realizacją Programu Integracji Społecznej na poziomie regionalnym.
Do zadań ROPS należy m.in.
- Opiniowanie gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych z uwzględnieniem kryteriów wyznaczonych przez MPiPS (lub rocznych planów działania, które przygotowywane będą przez gminy w sytuacji gdy gmina nie posiada strategii, co będzie możliwe tylko w pierwszym roku realizacji Programu),
- Ocena i akceptacja przedkładanych projektów gminnych dotyczących realizacji usług społecznych. Zadania te ROPS-y wykonywać będą w ścisłej współpracy z Konsultantami Regionalnymi.
Więcej Informacji:
Biuro Programu: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ul. Nowogrodzka 1/3/5 00 – 513 Warszawa
tel. (0 22) 661 14 04, 661 12 14, fax. 661 12 31
e-mail: ppwow@mps.gov.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Departament Zdrowia i Polityki Społecznej
Tel. (041) 342 12 42 (sekretariat)
Stanisław Baska, Konsultant Regionalny woj. świętokrzyskiego:
e-mail: stachbas@poczta.onet.pl / stanislaw.baska@ppwow.gov.pl
Tel. 607 560 016
Pawel Lewkowicz- Koordynator gminy Mirzec ds. PIS
Tel. (041) 271 30 33 wew. 316 e-mail: promocja.mirzec@vp.pl
Ilość odwiedzin: | 2741 | Osoba, która wytworzyła informację: | Paweł Lewkowicz | Osoba, która odpowiada za treść: | Paweł Lewkowicz | Osoba, która wprowadzała dane: | Paweł Lewkowicz | Data wytworzenia informacji: | 2008-03-04 07:54:50 | Data udostępnienia informacji: | 2008-03-04 07:54:50 | Data ostatniej aktualizacji: | 2008-03-05 13:10:22 |
Wersja do wydruku... Rejestr zmian...
|